AFAD Gönüllüsü Ol

Afet anında sevdiklerimize ve komşularımıza yardım elini ilk uzatabilecek ve onların hayatlarını kurtarabilecek olanlar bizleriz.

 Afet risklerinin azaltılması ile kayıplarının önlenmesi, kurumsal yapıların ve toplumun iş birliğini gerektiriyor. Çünkü afet yönetiminin başarısında, kamu kurumlarının çalışmaları gibi faktörlerin yanı sıra vatandaşların direkt katılımı önemli oluyor.

Vatandaşlara AFAD Gönüllüsü olma fırsatı veren sistem, ulusal afet gönüllüsü organizasyonunu kuruyor. Böylece her vatandaşın yakınlarında, afet ve acil durumlar konusunda yeterli eğitim ve beceriye sahip, ne yapacağını bilen, bir AFAD Gönüllüsü bulunabilecek. AFAD Gönüllüleri, sertifikasyon seviyelerine göre profesyonel AFAD ekipleri ile birlikte saha çalışmalarına da katılabilecek.

AFAD Gönüllüsü tamamıyla kendi isteği doğrultusunda, dayanışma ve yardımlaşma amacıyla bireysel çıkarlarını gözetmeksizin hiçbir maddi beklentisi olmadan sadece topluma faydalı olmak arzusuyla fiziksel gücünü, zamanını, bilgi birikimini, yeteneğini ve deneyimini kullanarak afet ve acil durum öncesinde, sırasında ve sonrasında toplum hizmeti çalışmalarına katkı sağlayan kişilerdir. AFAD Gönüllülerinin gücünü harekete geçirerek, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara daha dirençli hale getirmek için gönüllülere ihtiyaç duyuyoruz.

Ayrıca, insan hayatında fark yaratmak için becerilerini kullanmaya daima hazır, yakınlarda eğitimli ve organize AFAD Gönüllüleri oluşturmak amacıyla gönüllülerin desteğine ihtiyacımız var.

Afet ve acil durum gönüllülerinin eğitimi ve desteklenmesini sağlayan AFAD Gönüllülük Sistemi’nde adaylar, ilerledikleri seviyelere göre üç yöntemle eğitim alıyor. Bilgisayar aracılığıyla çevrimiçi olarak başlayan eğitimler, AFAD İl Müdürlükleri’nde yüz yüze ve AFAD ekipleriyle sahada devam ediyor.

AFAD Gönüllüsü olmaya istekli ve e-devlet şifresi olan herkes gönüllü olabilir. AFAD Gönüllüsü adaylarının eğitim ve çalışma programlarını aksatmayacak zaman opsiyonlarına sahip olması gereklidir. AFAD görevlerine katılacak olan AFAD Gönüllüsü adaylarının sağlık durumlarının alan çalışmalarına ve seyahate uygun olması gereklidir. Gönüllülük başvuruları e-devlet üzerinden alınmaktadır (1).

Haydi…Şimdi sıra sen de. Sıra ben de Sıra BİZ DE…

Güvenli bir yarına sende omuz ver. Bilinçli bireylerin oluşturduğu toplumlar, afet ve acil durumlara karşı dirençli toplumlardır.

Güvenli bir geleceği birlikte inşa edelim. 

Farkın olsun… AFAD Gönüllüsü Ol…

Başvuru için: https://gonullu.afad.gov.tr

  1. AFAD web sitesinden alınmıştır.