Deprem

Deprem

 

Deprem Nedir?

Yer kabuğu içerisinde bulunan fay düzlemi olarak tanımlanan kırıklar üzerinde biriken enerjinin aniden boşalması sonucunda gelişen sarsıntıya deprem denir.

Dünyada her yıl yaklaşık olarak 3,500,000 deprem meydana gelir. Bunların yalnızca 1,000,000 tanesi kayıt edilebilir. Hissedilebilen deprem sayısı ise yalnızca 34,000’dir. Deprem var olan ve ortadan kaldıramayacağımız bir doğa olayıdır. Bununla birlikte sarsıntının gücü, sarsıntının süresi, deprem merkezinden uzaklık (merkezden uzaklaştıkça güç azalır),  zemin (yer) cinsi,  depremin odak derinliği deprem sonucu ortaya çıkacak zararı etkileyen faktörlerdir.

Türkiye’nin topraklarının % 93’ü, nüfusunun ve sanayi kuruluşlarının % 98’ i deprem tehlikesi altındadır. Son yüzyılda ülkemizde 200 den fazla deprem meydana gelmiş, bu depremlerde 90 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 100 binlerce ev ve iş yeri yıkılmıştır.

Deprem

 

 Bina tasarımı (malzemesi, inşaatı ve kullanımı), yaşamsal zarar görebilirlik (asfalt yollar ve ulaşım sistemleri, elektrik, su, iletişim, kanalizasyon ve doğalgaz hatları), yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması, yangın önleme ve yangınla mücadele kapasitesi, ilk müdahaleci kapasitesi depremin zararlarını etkileyen risk faktörleridir.

Ne zaman nerede ne büyüklükte olacağı bilinmeyen depremleri önlemek mümkün değilse de, alınacak tedbirlerle depremin yıkıcı etkilerini azaltmak hatta bazılarını ortadan kaldırmak mümkündür.